ДИЕТИ ЗДРАВЈЕ УБАВИНА  ВЕЖБАЊЕ ДУХ/ТЕЛО ТАБЕЛИ И АЛАТИ РИЗНИЦА
 
  Најчитано:
УН диета
Месечинска диета
Диета со јаболки
Диета со јајца
Диета без диета
   
FORUM ФОРУМ
 
Запамти и сподели со другите !
   
  Искалкулирајте:
Индекс на телесна маса
Базален метаболизам
Потрошу. на калории
Табела на тежинa
 

Страна за редукционите диети. Диети насочени на симнување на вишокот килограми. Значи, пред вас е збирката на најпопуларните (некој тврдат и најефикасните) диети.
1  

УН Диета

Стриктното спроведување на оваа диета доведува,поред намалувањето на килограмите, и промена на метаболизамот па затоа изгубените килограми не се враќаат.Дитета трае 90 денови...понатака >>

2
1  

МЕДИЦИНСКА ДИЕТА

Иако на прв поглед ќе помислите дека станува збор за Цитрус диетата , не сте во право. Иако се многу слични , овие две диети се разликуваат во некои детали па затоа е битно посебно да се објаснат...понатака >>

2
1  

ХОРОСКОП ДИЕТА

Доколку сте љубител и верувате на астрологијата дознајте како метаболизмот на секој хороскопски знак функционира , во зависнот од тоа под кој знак сте родени мора да се внесуваат различни намирници ...понатака >>

2
1  

Данска диета – за само 13 дена и до 20 килограми помалку !

Оваа диета има за цел брзо разградување на мастите и ослободување на телото од вишокот течности и со кој што можете за многу брзо време да ги намалите килограмите , а според искуствата ...понатака >>

2
1  

Диета со Лубеница - 2 кг помалку за 5 дена !

Постојат многу диети каде главната состојка им е лубеницата , но петодневната детокс диета со оваа намирница е најпопуларна и дава одлични резултати бидјќи во исто време помага ...понатака >>

2
1  

DASH диета за рамен стомак и подобро здравје

Еве една одлична диета која е прогласена за една од најдобрите во SAD ( четири години по ред ) а која ја создала М.Хелер. DASH диетата всушност е скратеница од диететски пристап за ...понатака >>

2
1  

Пченична стомак диета

Дали елиминирањето на пченицата од исхраната ќе ви помогне да ослабнете , подобро да се чувствуавте и да имате повеќе енергија ? Звучи премногу добро за да биде вистинито ? А што ако докторот ви каже дека тоа е можно и релативно лесно...понатака >>

2

 

Строга цитрус диета

Цитрус диетата е една од најпознатите и најефикасните овошни диети.За држење на оваадиета потребна е јака желба и упорност и резултатите стварно може да ве изненадат.Кои се придобивките од цитрус диетата и воопшто од вклучувањето на цитрус овошјето...понатака >>

 

Протеинска диета


Протеинската диета не само што помага во брзото слабеење туку помага и во зголемувањето на мускулната маса.Личноста која се храни по оваа метода, не чуствува глад, бидејќи протеините даваат чувство на ситост.. понатака >>

 

Диета “УКИНУВАЊЕ НА ВЕЧЕРАТА”


Оваа диета е едноставна и не бара посебни намирници и оброци. Примената на оваа диета подразбира укинување на вечерата, што значи дека после 16:00ч. не треба да се јаде до утре наутро…. понатака >>

 

Диета “ ЈАДИ ЦЕЛ ДЕН “


Ако облеката ви е премногу тесна а апетитот ( благодарам за прашањето :) добар,Хелен Фостер авторката на најпродаваните книги од областа на диететиката,ви открива како да намалите 2,5 кг за пет дена јадејќи пет оброци дневно... понатака >>

Sladoled dijeta  

Сладолед диета


Ако го сакате овој леден десерт ,диетата со сладолед звучи навистина феноменално.Дали сега помислувате :Можам да јадам колку сакам сладолед и ќе изгубам на тежината ?” Е па за жал оваа диета не е таква ,но ви дозволува да јадете дневно одредени количини... понатака >>

dijeta sa krastavcima  

Краставица диета


Диетата со крставици е идеална за сите оние кои ги мрзи премногу да размислуваат што ќе јадат додека се на диетa затоа што диетниот план е многу едноставен: постојат само неколку намирници кои се конзумираат,а самата диета се спроведува десет дена... понатака >>

osmosatna dijeta  

Осум часовна диета или диета 8 часа - до 4 kg помалку за 7 дена


Сакате баш се да јадете, но би сакале и да изгубите на тежина ? Решението е, можеби на дофат на рака. Новата осумсатна диета ви овозможува да уживате во сето она на што сте навикнати, а сепак ќе губите... понатака >>

trodnevna dijeta  

Тридневна диета – како брзо да се ослободите од 3 – 4 кг


Слабеењето е најуспешно доколку се одвива постепено и без премногу ограничувања.Меѓутоа, постојат прилики кога сте принудени за кратко време да ослабнете и тогаш не е момент за... понатака >>

dijeta sa kefirom  

Диета со КЕФИР


Кефир диетата е една од најпопуларните диети за брзо слабеење.Која е тајната на нејзината популарност ? Пред се,причината е кефирот:Еден од најкорисните млечни производи кој се користи како...понатака >>

dijeta sa tunjevinom  

Диета со туна


Оваа диета помага без голем напор да изгубите 1,5 кг за 3 дена.Звучи одлично,зарем не? Па да видиме како изгледа оваа.... понатака >>

patlidzan dijeta  

Црн патлиџан - диета


За диетата со црн патлиџан се зборува дека е една од највкусните и најлесните моно-диети за држење.Трае 14 дена и тоа е оптимално време за постигнување најдобри резултати (по овој период доаѓа до застој во губењето на килограми).... понатака >>

hrono dijeta  

Хроно диета


Многумина ни се обратија со прашања врзани за хроно диетата и искуствата со неа.Исто така, бараа едноставно ,лесно разбирливо прикажување на оваа диета и начини на најзино спроведување.... понатака >>

 

Диета за мрзеливи - Салата диета


Да ,да ...до сега беа објавувани во главно брзи диети и некои со право се прашуваа: A што е со нас кои слабо ги памтиме правилата, не мрзи да готвиме и не мораме баш брзо да ги намалуваме килограмите...понатака >>

suva dijeta  

Сува диета


Сувата диета е радикален начин за намалување на тежината и се состои од делумно намалување на конзумирањето вода.Траењето на оваа диета е 5 дена и за тоа време може да се намалат и до 4 кг.... понатака >>

suncana dijeta  

СОНЧЕВА ДИЕТА – 4 кг помалку за 8 дена


Сончевата диета не би требало да трае повеќе од осум дена.Ако правилно ја следите ,може да намалите и до четири килограми.Основно правило на оваа диета е да можете да користите само природни производи и тоа само оние со жолта боја...понатака >>

joga dijeta title=  

ЈОГА ДИЕТА – за слабеење и обликување на телото


Јога диетата представува збир на правила кои иако се крајно едноставни, даваат одлични резултати видливи на вагата но и на телесните пропорции.Не мора да вежбате јога за да ги усвоите долните правила... понатака >>

 

ИП шејк диета - 4 kg за 5 дена!


Дали ви е потребна брзо пролетно чистење, губење на неколку килограми овишок и при тоа јакнење на органите за варење и јетрата? А при тоа припремата на оброкот да не ви одземе повеќе од …понатака >>

tecna dijeta  

ТЕЧНА ДИЕТА


Течната диета е многу ефикасна за брзо слабеење.Максималнато време траење на оваа диета е две недели и може да намалите 10 – 15 кг. Во текот на течната диета стомакот се намалува во обем... понатака >>

mlecna dijeta  

МЛЕЧНА ДИЕТА


Ако сакате за кратко време да ја намалите тежината при тоа да не потрошите премногу денови ( значи пак брза и кратка диета),можете да ја користите млечната диета.Ефектот од оваа диета е намалување... понатака >>

limunada dijeta  

ЛИМОНАДА ДИЕТА


Лимонада диетата која уште ја нарекуваат и Диета Голем Чистач ,трае 10 – 14 дена.Може да намалите и до 9 килограми од тежината, за две недели.Основен принцип на... понатака >>

 

ШОК ДИЕТА ! 5 кг помалку за 7 дена


Шок диетата се разликува од другите диети по тоа што е многу едноставна и за разлика од другите “ брзи “ диети може да се држи повеќе од 3 дена без негативни последици.Самата диета е направена за 7 дена... понатака >>

ekspres dijeta  

ЕКСПРЕС ДИЕТА - 2 кг за 3 дена


Експрес диетата е одлична на кратки патеки, после подолг период на обилна исхрана и кога сакаме да прекинеме со лошите навики во исхраната кои обично не “ обземаат “ за време на разни празници...понатака >>

bundeva dijeta  

ТИКВА ДИЕТА

Се препорачува на оние кои сакаат брзо да ослабат.Трае две недели и во
овој период може да намалите 6 – 8 кг.Со оваа диета не само да ќе го намалите вишокот на килограми ,туку ќе го исчистите,исцелите и ќе го подмладите телото...
понатака >>

brokoli dijeta  

ДИЕТА СО БРОКУЛА

Оваа диета ќе ви помогне да намалите 7 – 9 килограми за 10 дена.Самото мени вклучува пет промени на таканареченит режим.На пример : Првите два дена првиот режим,следните два дена вториот режим и така до крајот кога завршувате со петиот режим...понатака >>

 

ДИЕТА СО КИСЕЛО МЛЕКО

Оваа диета може да ви помогне да изгубите 5 – 6 килограми за 10 дена.Сепак ,бидејќи е во прашање рестриктивна диета e не би требало да се држи подолго од 14 дена.... понатака >>

 

АЗИСКА ДИЕТА - КИНЕСКА ДИЕТА

Пред дваесетина години,кога прашањето на дебелината станало алармантен здравствен проблем, се сметало дека причини за загриженост има само населението на Западот.... понатака >>

 

ДИЕТА СО ЈАГОДИ

Диетата која е пред вас е базирана на јагоди а искуствата на оние кои ја спроведувале укажуваат на губиток на дури 3 килограми за 4 дена ! Па малку ли е...Елем,прво да се... понатака >>

 

БРАЗИЛСКА ДИЕТА

Бразилската диета е една од најпопуларните “ брзи “ диети и овозможува експресно губење на килограмите и тоа до 10кг за две недели! Бидејќи дотичната диета постои во две варијанти супер брза и нормална – решивме овде... понатака >>

Dijeta 17 dana  

ДИЕТА 17 ДЕНА

Диетата “ 17 дена “ е смислена од страна на Д-р Мајк Морен , лекар од Калифорнија.Постигнала голем успех и станала златен стандард за многу диетни планови на кои им е цел брзо губење на килограмите...понатака >>

Program za mršavljenje Montinjak  

ПРОГРАМА ЗА СЛАБЕЕЊЕ МОНТИЊАК

Творец на оваа специфична програма е францускиот нутриционист Мишел Монтињак кој, експериментирајќи на себе ,дошол до тоа за што секој од нас мечтае: Да се јаде ( скоро ) се а да се губат килограми!... понатака >>

starosna dijeta  

СТАРОСНА ДИЕТА

Веројатно знаете колку е потешко да се намали вишокот на килограми кога , да речеме , имате 30 години во однос на времето кога сте имале 20 .А ако имате преку 40 – тешкотиите се уште... понатака >>

dijata sa integralnim zitaricama  

ДИЕТА СО ИНТЕГРАЛНИ ЖИТАРКИ

Диетата со интеграчни житарки ги обновува и поттикнува активностите на системот за варење и го храни телото со витамини, минерални целулози и биоактивни супстанци. За една недела... понатака >>

Paleo dijeta  

ПАЛЕО ДИЕТА

Палео диетата ја осмислил професорот Лорен Кордејн , а самата диета се темели на истражувањето за можната исхрана на нашите пра – пра предци од периодот на палеолитот ( Палеолит или старо камено доба е историски период коj трае од постанокот... понатака>>

Dijeta sa pasuljem  

ДИЕТА СО ГРАВ

Диетата со грав е одлична за поладниот дел од годината затоа што ја спречува авитаминозата која е карактеристична баш во ладните денови и за диеталниот начин на исхрана.Гравот има одлични својства за црниот дроб и жолчната кеса – им помага подобро да работат а кога е во. понатака >>

Dijeta sa medom  

ДИЕТА СО МЕД

Сите знаеме колку е здрав медот,знаеме дека треба редовно да го конзумираме поради големиот број на нутритиви кои ги содржи...но ,дали знаете ,како медот се покажал како диета? Па...проверете сами.Пред вас се две диети... понатака >>

Dijeta sa grozdjem  

ДИЕТА СО ГРОЗЈЕ

одлична диета со грозје која трае 4 дена и која,
со малку среќа ќе : ви помогне да ослабнете 4 – 5 килогарми. Со оваа диета ќе научите и неколку корисни ситници како најдобро да...
понатака>>

Dukanova dijeta  

Дуканова диета

Дукановата диета ја развил францускиот нутриционист и лекар Пјер Дукан пред окулу десетина години и тоа што е интересно, дотичната диета од самиот постанок станала популарна ! Према некои... понатака >>

Paradajz dijeta  

ДИЕТА СО ДОМАТИ

Свеж,варен,цеден…-доматите се прави бисери меѓу зеленчукот кои ќе ви – ако им дадете шанса и ја испробате доле наведената диета – помогнат да изгубите неколку килограми и прописно да ... понатака >>

 

АНАНАС ДИЕТА

Летни асоцијации : сонце,плажи,костими за капење ...и,секако,вишок на килогарми кои се насобрале во текот на месеците на неактивности и кои сега летната гардероба безмилосно ги открива!... понатака>>

 

BABY FOOD ДИЕТА

Се започнало со тоа што практикувачите на разни диети установиле дека големината на порцијата за бебиња ( и тоа што во нив го има) совршено одговара на потребите на лицата кои се на диета : да ја залаже гладта, да се внесе здрав и хранлив оброк а да не се внесе ... понатака >>

Dijeta 9 kg  

РИНА' С ДИЕТА / УН ДИЕТА / ОДРЖУВАЊЕ

Стигна вториот дел на Рина' с 90 Рина' с 90 една од најпродаваните книги за диети во Европа во последните 5 години.Оваа книга која ја напишале словенечки авторки до сега е преведена на 9 јазика,,... понатака >>

Dijeta 9 kg  

ДИЕТА 9 КГ

Името на оваа диета кажува се : Се губат 9 килограми за две недели.Е сега,дали ќе ви се посреќи стварно да ги изгубите тие фамозни 9 кг или тоа ќе биде помалку зависи и од некои други фактори: доследноста во спроведувањето на диетата,... понатака >>

Dijeta sa jajima  

ДИЕТА СО ЈАЈЦА

Значи,диетата со јајца станала многу популарна кога неколку славни личности со помош на оваа диета успеале да изгубат многу килограми.Има тврдења дека поединци губеле и по... понатака >>

Francuskinje se ne goje  

ФРАНЦУЗИНКИТЕ НЕ СЕ ЗДЕБЕЛУВААТ

Е нема смисла - Французинките јадат што сакаат, се што е вкусноa, а сепак не се дебелеат. Како успеваат? Изгледа дека тајната е во диетата која ја држат, а таа тајна ја открива истоимената книга... понатака >>

Brza dijeta 3 dana  

БРЗА ДИЕТА 3 Дена

Диетата која ја баравте и која за 3 дена ќе ви изгуби 3 кг. Се разбира, оваа диета е далеку од здрава,меѓутоа е добра кога треба на брзина да изгубите пар килограми, а да не се замарате со сложени диети... понатака >>

jabuka  

ДИЕТА СО ЈАБОЛКА

Диетниот план 3 јаболки на ден го осмислила американската нутриционистка Temi Flin.Таа приметила дека нејзините клиенти кои пред оброкот ќе изедат едно јаболко,губат на тежината без... понатака >>

 

ДИЕТА УТРИНСКА БАНАНА

Кога пред две години во Јапонија беше промовирана Утринска банана диета за многу кратко време станала толку популарна да предизвикала и потреси на национално ниво – се појавил недостаток на банани. понатака >>

 

ДИЕТА ЗА СОГОРУВАЊЕ НА МАСНОТИИ

Одлична диета која ќе ви помогне да едноставно, брзо и лесно ги изгубите килограмите, не одрекувајќи се премногу. Истотака, диета која ќе ви помогне да имате стабилен шеќер во крвта, а ако имате….. понатака >>

 

ДИЕТА 1200 КАЛОРИИ

Диетата базирана на внес на 1200 калории дневно е всушност препорачаниот минимум за сигурно и здраво слабеење. Се смета дека за повеќето луѓе, 1200 калории претставуваат дозволена редукција... понатака >>

 

РИНАС ДИЕТА / УН ДИЕТА / диета 90 денови

Имаме одлична вест за Вас! Слабеењето и одржувањето на линијата не мора да биде ни тешко ниту скапо, со книгата “ Рина´с 90 –прирачник за слабеење “ – Тоа е најпосле можно ! Оваа книга ќе ви биде... понатака>>

 

SOUTH BEACH ДИЕТА

Автор на оваа многу полуларна диета е кардиологот Д-р Artur Agastaton кои работејќи со голем број на пациенти во праксата ја утврдил неопходноста на правилнта исхрана кај луѓето кои боледувале од... понатака >>

 

Диета 10 посто

Оваа дитеа се подпира на препораките на нутриционистите и лекарите дека секое намалување на телесната тежина повеќе од 10 % од телесната тежина – едноставно ... понатака >>

 

ATKINS ДИЕТА / Протеинска диета/

Оваа диета се состои од внесување на намирници кои содржат голема количина протеини со едвај забележлив процент на јаглено хидрати ( од таму и имињата : Протеинска диета, Диета без јаглено... понатака >>

 

МЕСЕЧИНСКА ДИЕТА

“ Месечинска диета “ е добро позната метода за која се кажува дека вршеи детоксикација на организмот и го потикнува телото на губење на тежината – дури и до 3 кг дневно.!... понатака>>

 

ЗЕЛКА ДИЕТА

Зелка диетата е една од најпопуларните диети на нашите простори ( а и поширорко).Ја карактеризира едноставноста во подготвувањето и ефикасноста во резултатите.Во повечќето случаеви ... понатака >>

 

ЈАПОНСКА ДИЕТА

Во текот на оваа двонеделна диета може да сметате на губиток до 7 кг.Првите 2 – 3 дена се малку потешки,но потоа се оди прилично добро.Може да се спроведува во било кој период на годината затоа што... понатака >>

 

БОДОВНА / ПИЛОТСКА / ДИЕТА

Диетата за која станува збор наизглед може да не залаже ;Дозволено е се ,нема многу лишување, но ... треба да се остане во рамките на зададените бодови и комбинациите на оброци – што понекогаш знае... понатака >>

 

ДИЕТА СО СУВИ СЛИВИ

Диетата со суви сливи спаѓа во редот на “ брзи “ и “ кратки “ диети - односно на оние диети кои се користат само неколку дена по потреба ( кога омилената гардероба ви се “ намалила “ за еден конфекциски број ) а ви доаѓа важен настан... понатака >>

 

Диета со свежа храна

Имате проблем со времето ? Убавото време пристигна и вие сакате да се ослободите од неколку килограми вишок ? Секако , тоа сакате да го направите брзо и здраво ? ... понатака >>

 

ДИЕТА НА КЛИНИКАТА МЕЈО / МЕЈО ДИЕТА

Во светот познатата клиника Мејо, на која се од болести на зависност и од дебелина се лечеле многу холивудски звезди ( Liz Tejlor , Laiza Mineli …) ја обелоденила оригиналната диета,која ... понатака >>

 


 

Licni trener

  Диета.мк и на:  
Фејсбук група
Twitter

Фејсбук страница:

  Корисни линкови
Спортски суплементи

Фитнес центар


 

   
   

Содржината на овој сајт е сопственост на диета.нет :: Некои права се задржани и се под Creative Commons 3.0 лиценца. Тоа значи дека можат да се превземаат текстови но мора да биде именуван правиот извор на информации (линк према сајтот www.dieta.mk), содржината не смее да се користи во комерцијални цели и не смее да се менува на било каков начин.