ДИЕТИ ЗДРАВЈЕ УБАВИНА  ВЕЖБАЊЕ ДУХ/ТЕЛО ТАБЕЛИ И АЛАТИ РИЗНИЦА
 
  Најчитано:
УН диета
Месечинска диета
Диета со јаболки
Диета со јајца
Диета без диета
   
FORUM ФОРУМ
 
Запамти и сподели со другите !
   
  Искалкулирајте:
Индекс на телесна маса
Базален метаболизам
Потрошу. на калории
Табела на тежинa
 

Храната како лек - или како да се излечите или опоравите со помош на диети. Секако, на овие страни ќе стане збор и за најчестите пореметувања во исхраната.
 

Хомеопатија - II дел

Виталната сила ја претставува енергијата која го движи нашето тело,ја оdржува неговата функција,се однесува како негов рагулатор кој ја одржува хармонијата на телото.....понатака >>

 

Приткинова диета - рецепти

Приткинова диета има повеќе рецепти од кој ќе ви го претставиме во моментот оваа........приткинова диета 3 дена >>

 

Исхрана кај децата

Поголемиот број на родители знаат дека зеленчукот е многу важен дел од исхраната на децата бидејќи е добар извор на витамини , минерали и диетни влакна. На жалост многу родители... понатака >>

 

Приткинова диета

Оваа диета се нарекува Притикинова диета но буквата "и" негде се изгубила во изговарањето (веројатно заради полесното изговарање)и така си го добила името Приткинова диета. ...... понатака >>

 

Исхрана по крвни групи

Во разговорите за диетите и одржуваето на линијата,стално се наметнува прашањето дека постојат луѓе кои имаат "таков метаболизам што што и да јадат ништо не им се фаќа" ...... понатака >>

 

Исхрана по крвни групи

На прашањата дали храната има универзален карактер или е намирница која е наменета само за еден човек,храната за друг е отров, Др. Петер Дадмо одговара да: кажете ми ја вашата...... понатака >>

 

Исхрана кај младите

Исхраната во пубертетот мора да биде комплетна,богата со протеини и калории кои се неопходни за нормален раст и развој.Исто така е многу важно внесување на витамини и минерали..... понатака >>

 

Антидепресивна диета

Десет корисни трикови кои ќе ви помогнат да ви се подобри расположението и начин како да се чуствувате подобро. Со тоа и видови на храна која треба да ја конзумирате за да тоа го постигнете.... понатака >>

 

Пореметување во исхраната кај деца

Децата се дебелеат од различни причини.Најчесто причини се:генетика,недостаток на физичка активност,лоши навики во исхраната или комбинацја од сите овие фактори.... понатака >>

 

Пореметувања во исхраната

Варењето е процес со кој храната се разложува на најситни делчиња така да организмот може да ја користи за изградување и исхрана на клетките и произвотство на енергија неопходни за работата на.... понатака >>

 

Хејова диета

Хејовата диета го носи името на докторот Viljemu Hauardu Heju кој се родил во 1866 год. и живеел до 1940 година кој загинал во собраќајна несреќа. Иако бил успешен хирург... понатака >>

 

Орнишова диета

Пред нас е една одлична здравствена диета која ќе ви помогне да ги изгубите килограмите но и да си ја повратите и одржите здравствената состојба пред се на срцето па и на целото тело. ... понатака >>

 

Антицелулитна диета

Треба да изберете диета која има енергетска вредност и која одговара на потребите на вашиот организм , а посебно внимание треба да се посвети на одбраните намирници и начинот на нивната подготовка. ... понатака >>

 

Диета "Бонус на годината"

Диета "Бонус на годината" ја креирале др. Ралф Фелдер-директор на одделението за кардиологија и исхрана и главен кувар во медицинскиот центар " Добриот Самарјанин " и Керол Колман новинар во... понатака >>

 

Знаци кои покажуваат дека диетата која ја користите не е за вас

Едноставни знаци со кои можете да откриете дали е одредена диета добра за вас или не после само неколку дена практицирање. Не губете време и не го деградирајте здравјето до диети кои не се за вас… понатака >>

 

Бахови капки како поддршка при држење на диета

Медицинскиот систем на Др. Едвард Бах(1886-1936) се заснова на духовна, емотивна и ментална рамнотежа.Овој систем ни помага да се запознаеме себе си и да се оформиме како личност.Баховите цветни капки понатака >>

 

Тридневна диета за чистење на организмот

Знаете ли дека секој ден нашиот организам исфрла токсини.Кога знаеме дека од воздухот,низ храната,лековите и други козметички производи во организмот внесуваме разни хемикалии логично е да... понатака >>

 

Подготовка на кефир и...и негово значење за добро здравје и витка линија!

Што е кефир? Накратко речено кефирот претставува ферментирано млеко кое многу наликува на јогурт но содржи многу значајни пробиотски култури неопходни за добро здравје пред се... понатака >>

 

Хиатус хернија и Герд - Предлози за исхрана

Доколку имате проблеми со хиатус хернија и герд веројатно и сами знаете колку е тешко да живеете со тоа но ние тука само ќе дадеме накратко дефиниција што е хиатус хернија и ќе ставиме... понатака >>

Odnos obima struka i visine  

Односот на обемот на струкот и висина

Според новото неодамнаешно истражување кое е презентирано на една научна конференција - односот помеѓу обемот на струкот и висината е подобар индикатор за срцеви заболувања и дијабетес од индексот на телесна маса (БМИ) !... понатака >>

Dijeta za psorijazu  

Диета за лекување псоријаза

Псоријазата претставува многу распространета болест на кожата која , иако не е заразна представува сериозно предупредување дека во организмот нешто не е во ред и дека треба да се преземат мерки... понатака >>

Dijeta bez glutena  

Диета без глутен

Безглутенската исхраната во моментов е една од најпопуларните во светот. Општо земено е една од терапевтските диети, која е наменета за пациенти со целијачна болест (нарушување на апсорпција на глутен... понатака>>

Dijeta kod kolitisa  

Исхрана кај колитис

схраната кај луѓето кои имаат колитис пред се треба да биде балансирана.Важна компонента за ефикасно лечење како и кај секое друго заболување на дигестивниот систем е почитување на одредени принципи на исхрана... понатака >>

 

Исхрана при појава на акни и мозолчиња

Акните и мозолчињата денес се најчест здравствен проблем кај тинејџерите иако не ги заобиколува и постарите генерации. Поради овој проблем често се јавуваат на козметичар а прво прашање кое им го... понатака>>

 

Дискус хернија

Дискус хернија претставува состојба предизвикана од дегенеративни промени поретко заради траума.Оваа промена доведува до создавање на џепови па во зависност од местата каде промената се случила... понатака >>

 

Кемпнерова диета со ориз

Сакате диета која не само што ќе ви ги намали килограмите тука ќе ви го подобри и општото здравјето и ќе ви помогне доколку имате проблеми со дијабетисот,покачен крвен притисок и лошото варање на храната, и уште по некоја “ситница“? Е па тогаш... понатака >>

Sokovi od voća i povrća - zdravstvene koristi  

Сокови од овошје и зеленчук-здравствена корист

Голем број на наши посетители кои уште ги нарекуваме" месечари" т.е оние чиј избор е месечевата диета-се однесува на соковите кои можат да се конзумираат за време на постот во некои времиња од... понатака >>

Kiseli kupus dijeta  

Диета со кисела зелка

Додека за многу луѓе киселата зелка претставува асоцијација на обична намирница во исхраната во ладните месеци,научниците работеле многу и донеле заклучок дека не е ни малку... понатака >>

Anoreksija i bulimija  

Анорексија

Во модерното друштво ,пореметувањето во исхраната доби епидемиски карактер и стана сериозен здравствен проблем. Последните години на дваесетиот век,најраспостранети пореметувања на исхраната анорексијата и булимијата ... понатака >>

Detoksikaciona dijeta  

Детоксикациска диета

Овој тип на диета најчесто ја применуваме во време кога се менува годишото време,најчесто во пролет кога од еден тип на исхрана преминуваме на друг и кога на огранизмот му е потребно тоа ,чистење... понатака >>

Hormonska dijeta  

Хормонска диета

Причината зашто оваа диета се наоѓа во рубриката здравје е многу едноставна - спаѓа во листата на диети кои не само што помагаат во губење на килограми туку и позитивно влијаат на здравствената состојба на целиот организам.... понатака >>

 

Окинава диета

Диетниот план на окинава диетата е базиран на образецот на исхрана на жителите на градот Окинава (кој сочинува преку стотина острови блиску до обалата на Јапонија).За овие луѓе е... понатака >>

 


 

Licni trener

  Диета.мк и на:  
Фејсбук група
Twitter

Фејсбук страница:

  Корисни линкови
Спортски суплементи

Фитнес центар


 

   
   

Содржината на овој сајт е сопственост на диета.нет :: Некои права се задржани и се под Creative Commons 3.0 лиценца. Тоа значи дека можат да се превземаат текстови но мора да биде именуван правиот извор на информации (линк према сајтот www.dieta.mk), содржината не смее да се користи во комерцијални цели и не смее да се менува на било каков начин.