ДИЕТИ ЗДРАВЈЕ УБАВИНА  ВЕЖБАЊЕ ДУХ/ТЕЛО ТАБЕЛИ И АЛАТИ РИЗНИЦА
 
  Најчитано:
УН диета
Месечинска диета
Диета со јаболки
Диета со јајца
Диета без диета
   
FORUM ФОРУМ
 
Запамти и сподели со другите !
   
  Искалкулирајте:
Индекс на телесна маса
Базален метаболизам
Потрошу. на калории
Табела на тежинa
 

Вежбањето е составен дел на секоја диета и прифаќање на поздрав начин на живот. Да постигнете што подобар ефект потребно е да ги совладате основните принципи на вежбање.
Kako vežbanjem rešiti zdravstvene probleme  

Истегнување

Истегнувањето е многу важно за секој спорт или било која физичка активност, но голем број на вежбачи ја занемаруваат оваа активност. Со помош на истегнувањето се зголемува флексибилноста и... понатака >>


Kako vežbanjem rešiti zdravstvene probleme  

Ве мрзи да вежбате ? Еве неколку совети како да го промените тоа !

Знаете дека треба да вежбате и тоа е добро за вас ! Зашто е тогаш толку тешко да останете активни?Изгледа причините се поинакви од тоа што го мислите. Еве список на работи кои ве спречуваат... понатака >>


Kako vežbanjem rešiti zdravstvene probleme  

Како да се решат здравствените проблеми со помош на вежбањето

Дали некогаш сте се запрашале зошто се чуствувате одлично од како ќе се испотите? Изгледа дека вежбањето не е успешно само во борба против масните наслаги-тоа е лек и за секој здравствен проблем: анксиозност, несоница, болки во грбот... понатака >>

44 laka načina da sagorite 100 kalorija  

44 Лесни начини за да согорите 100 калории

Се што работите ги согорува калориите – дишењето , спиењето ,стоењето , како и сите останати активности кои ги вршите во текот на денот , и во кои помалку или повеќе уживате.Но што е потребно за да се ... понатака >>

Zasto je toliko vazno biti aktivan?  

Зошто е многу важно да се биде активен ?

Во надеж дека ќе дознаете нешто за тоа како неактивноста влијае на ризикот од заболување ,истражувачите од Универзитетот од Мисури неодамна убедиле група здрави ,активни млади... понатака >>

 

Шест најголеми фитнес митови и вистини

Ако се подготвувате да го промените начинот на живеењето , да ги менувате навиките или да правите планови и да си поставувате нови цели за вашата физичка активност , проверете ги раширените... понатака >>

Rekreativno hodanje  

Програма за рекреативно одење за почетници

Одењето е идеална рекреација за сите старосни групи а посебно за сите оние кои имаат вишок на килограми. Е сега , ни спортското одење не е баш така едноставно - посебно за почетници или за луѓе кои долго... понатака>>

Ab Trainer Advance  

Со AB Trainer Advance до совршен стомак

Се вртите по секој затегнат стомак и посакувате и вие така да изгледате...Дали би сакале вашите стомачни мускули да изгледаат толку добро без колебање да можете да носите тесни маици... понатака >>

 

8 Изговори за невежбање... ...и како да се надминат

Сакате да бидете витки и знаете што ви е потребно : повеќе движење и вежбање а помалку храна.Но , тоа е полесно да се каже отколку да се стори.Секако , секаде окулу нас се “ пречки “ ... понатака >>

 

Дебелината може да се победи

Разговаравме со Марко Александриќ , дипломиран професор по спорт и физичко воспитување , кој се наоѓа на чело на тимот во “ Центарот за превенција на дебелината и оптимизирање ... понатака >>

 

Научете се да го сакате утринското вежбање

“ Јас не сум оној кој го сака раното станување “ .Оваа изјава која често ќе ја чуете од вашите пријатели или познаници кои утринските часови ги користат да се “ налијат” со неколку шолчиња кафе како би... понатака >>

 

8 Митови за вежбањето

8 најчести митови за вежбање на едно место: дали мускулите се претвараат во маснотии доколку потполно прекинете со вежбање, дали бројачите на машините за трчање се точни... понатака >>

 

Вежбањето како дел од диетата

Со секоја диета обично оди препорака дека ,покрај пропишаниот режим на исхрана,треба да се практикуваат и доста физички активности... понатака >>

 

Пулсот како барометар на вашето тело

Срцето е најважен мускул во вашето тело и многу од луѓето, се за среќа , свесни колку е важно тоа да работи како што треба.Проблемот е секако сето тоа што треба... понатака >>

 

Спортска рекреација и здравје

Здравје е состојба на подполна , физичка , психичка и социјална благосостојба а не само одсуство на болести.Совремнета наука квантитативно го дефинира здравјето како збир... понатака >>

 

 


 

Licni trener

  Диета.мк и на:  
Фејсбук група
Twitter

Фејсбук страница:

  Корисни линкови
Спортски суплементи

Фитнес центар


 

   
   

Содржината на овој сајт е сопственост на диета.нет :: Некои права се задржани и се под Creative Commons 3.0 лиценца. Тоа значи дека можат да се превземаат текстови но мора да биде именуван правиот извор на информации (линк према сајтот www.dieta.mk), содржината не смее да се користи во комерцијални цели и не смее да се менува на било каков начин.