ДИЕТИ ЗДРАВЈЕ УБАВИНА  ВЕЖБАЊЕ ДУХ/ТЕЛО ТАБЕЛИ И АЛАТИ РИЗНИЦА
 
  Најчитано:
УН диета
Месечинска диета
Диета со јаболки
Диета со јајца
Диета без диета
   
FORUM ФОРУМ
 
Запамти и сподели со другите !
   
  Искалкулирајте:
Индекс на телесна маса
Базален метаболизам
Потрошу. на калории
Табела на тежинa
 

 
 

Намирници со негативни калории

Или... што повеќе ги внесувате повеќе слабеете!
Намирници со негативен калориски биланс секако не постојат. Но секако постојат намирници кои ги употребуваме секојдневно....
понатака >>

 

Магдонос

Оваа билка претствува вистинско богатство и богат извор на витамини и минерали кои се неопходни за нормално функционирање на човечкиот организам. После плодовите на шипка и боровница, магдоновиот лист содржи најмногу витамин Ц дури 170 мг. во 100 гр.... понатака >>


 

Јагоди - вистински подарок од природата

Луѓето јагодите почнале да ги одгледуваат пред Христијанството, биле многу скапи во Стариот Рим , но после нивниот пад на нашиот простор биле заборавени. Така се до средниот век кога повторно дошле во преден план но повеќе им е даден медецински него ли преграмбено... понатака >>


 

Три причини заради кои не слабееме

Сте поминале некое време само на броење на калорискиот внес и редовно сте вежбале но не сте ги постигнале резулатите. Дали ви звучи познато ? Вашиот пријател ослабел многу повеќе правејќи исто што и вие. Тоа навистина не е фер или не сте ослабнале... понатака >>


 

11 Причини зашто не ги губите масните наслаги на стомакот

Губењето на масните наслаги ( да не кажеме сало ) од стомакот е повеќе од задоволство на суетата. Сите тие маснотии а поготово тие кои ги обвиткуваат внатрешните органи ( висцералните )... понатака >>

 

Да се биде вегетаријанец или не - прашање е сега

Вегетаријанството е покрет , мода ,стил , начин на живеење , терапија и над се признат начин на исхрана што го практикуваат милиони луѓе ширум светот,некои религиозни групи и некои сосема обични... понатака >>


 

Најздрави грицки

Реално е да се каже дека повеќето од нас ги сакаат грицките.Мали, ситни ,вкусни парченца кои ги ставаме во уста во поминување не размислувајќи премногу колку се добри за нашето здравје и линија.Следниот напис ќе ви помогне да ја задоволите... понатака >>

 

Пет слатки кои не гојат

Ретки се оние луѓе кои што можат да им одолеат на слатките, или они кои воопшто не ги сакаат.Веројатно ни тие не се свесни колку се поради тоа среќни затоа што слатките се најголемите виновници за прекумерната телесна тежина.За сите вас ... понатака >>


 

Исхрана за рамен стомак

Рамен стомак не е лесно да се постигне дури ни со редовно вежбање.По диетета или во текот на одржувањето на килажата ова се јавува како проблем. Дури и витите луѓе имаат проблем... понатака >>


 

ВОДИЧ НИЗ ПРИРОДНИТЕ И ВЕШТАЧКИТЕ ЗАСЛАДУВАЧИ

Изборот на засладувачи никогаш не бил побогат:Еве ја приказната за седумте најзастапени... понатака>>


 

10 ПРИЧИНИ ЗОШТО ЈАДЕМЕ ИАКО СТВАРНО НЕ СМЕ ГЛАДНИ

Сите понекогаш го работат тоа ( некои поретко некои почесто ) , и во главно не се ни свесни кога “ тоа “ им се случува.Можеби грицкате кога ви е досадно, или секогаш земате нешто слатко кога ќе поминете...понатака >>


 

ЛЕТНА ИСХРАНА

Лубениците и дињите одсекогаш биле симбол на летото.Овие слатkи воденести плодови секогаш не подсетуваат на лето , топло време ,море и уживање... понатака >>


 

Не не убива угоеноста туку недостатокот на физичка активност !

Истражувањата покажуваат дека можете да бидете дебели но и во форма.Зошто сме тогаш толку опседнати со тоа што јадеме , а не колку се движиме ?... понатака >>

 

Скитаме и готвиме - Терзиќ чардак + + 4 извонредни диетални рецепти !

Преубавото време и желбата за промена на средината а и за местото на готвење го “ натера “ делот на тимот на dieta.net во состав Кристина и Милош да појдат на Златибор и да пронајдат... понатака >>


 

ГЛУВАРЧЕ во борба против килограмите

После толку тешка , масна и зачинета храна добро би ни дошла малку
пролетна салата за да организмот брзо се прочисти .За постигнување на ова верувале или не може да се препорача салата од глуварче... понатака >>


Slozeni ugljeni hidrati i mrsavljenje  

Како “ добрите “ јаглено хидрати го помагаат слабеењето

Дали почна да се разоткрива митот дека јаглено хидратите се главните кривци за вишокот на килограми и сите невољи што тоа ги носи ? Или е во прашање лоша информираност и неразбирање... понатака >>


Trikovi za ubrzavanje metabolizma  

Трикови за забрзување на метаболизмот

Се сеќавате ли дека кога бевте тинејџери и во своите дваесети години можевте да јадете било што а да не се угоите ?.Сега кога сте во средните години , приметувате дека тоа веќе не е така.Една од... понатака >>


Pijenje vode pre jela smanjuje apetit  

Чаша вода пред оброк ги намалува килограмите

Зимските месеци традиционално представуваат најкритичен дел од годината кога повеќето од нас добиваат неколку килограми а пред се благодарејќи на разни празници , прослави , помалку активности........ понатака >>


Toni Samara  

Тони Самара - Како здраво да се храните

Одличен начин за да се одржи и / или потикне поголема рамнотежа и мир во животот на секој поединец е свеснота за важноста на храната : нејзината суптилна енергиа како и начините ... понатака >>


Djurica Popovic  

Интервју со ... ЃУРИЦА ПОПОВИЌ

Ѓурица Поповиќ е биолог – генетичар ,истражувач, научник и визионер , кој успеал да ја одгледа печурката Cordyceps Sinesis , во својот институт за печурки , иљади километри далеку... понатака >>


Post  

Постење - ДА или НЕ ?

Кога ќе се постави прашањето за вредноста на постењето како метода за слабеење и подобрување на здравјето , воглавно се појавуваат две остро конфронтирани страни .Целта на следните текстови е да ги изнесат размислувањата... понатака >>


 

Огледало на здравјето (дел III) - шекер и сол

Па ајде уште малку да продолжиме за слатќите и да спомнеме уште некои нутриен – ти како што е солта и последиците од прекумерните колчини на истата.Иако зависноста од... понатака >>


 

Како да се “ преживеат “ празниците

Празничните денови се зад нас а спомените на нив ни остануваат во облик на 2 -3 кг лошо варење , нечиста кожа...Немојте да кажете дека не сте јаделе и пиеле повеќе... понатака >>


 

Диета + јака воља = 50 килограми помалку !

Одсекогаш сум имал проблеми со вишокот на килограми, некогаш повеќе некогаш помалку , нема некој одреден период ни некој посебен настан.Едноставно се јадело без некоја посебна… понатака >>

 

Намалување на калориите без диети

Зборот “ диета “ не значи секогаш да јадете помалку за да ослабете иако е вообичаено да тоа се поврзува со :Некој е на диета и се обидува да јаде помалку или да престане да... понатака >>

 

Гликемиски индекс ( ГИ )

За да зборуваме за Гликемискиот индекс ( ГИ ) прво треба да ја споменеме гликозата основната енергиа за најголем броj клетќи на нашиот организам. Тоа е ткн “ шеќер во крвта... понатака >>

 

Момчето кое ветува...-интервју со Милош Љубомировиќ

Разговараме со Милош Љубомировиќ (18 ) од Белград, студент на Вишата хотели- ерска школа во Белград , добитник на повеќе награди и признаниа од областа на готвењето ... понатака >>

 

Нутритиви - Витамини

Витамините станаа синоним за здрав начин на живеење.За нив секојдневно слушаме во медиумите , кај лекарите и во неврзаните разговори со кафе.Што се всушност... понатака >>

 

Минерали и олигоелементи

Недостатокот на минерали и олигоелементи , заедно со другите неповолни фактори може да доведе до срцеви заболувања ,малигни болести, дијабетес од типот 2 или до зголемен крвен притисок... понатака >>

 

АДИТИВИ

Не знам како вие но јас еден дел од своето слободно време го проведувам на интернет. Така доаѓам до разни информации , било до оние шарените кои ме опуштаат, било до оние практичните... понатака >>

 

Отрови на пазарните тезги

о пластениците и малите засади се произведува зеленчук и овошје “ збогатено “ со нитрати ,тешки метали ,олово ,кадмиум ,радиоактивен уран...Овие , по здравјето на на луѓето штетни хемиски материи , во зеленчукот и во овошјето доспеваат со... понатака >>

 

ЗАНИМЛИВОСТИ - Дали знаете?

Житарќите се идеални за подмладување на кожата.Интегралното брашно и тестата приготвени од него се богати со минерали и со витамин Б.Интегралниот ориз е полн.... понатака >>

 


 

Licni trener

  Диета.мк и на:  
Фејсбук група
Twitter

Фејсбук страница:

  Корисни линкови
Спортски суплементи

Фитнес центар


 

   
   

Содржината на овој сајт е сопственост на диета.нет :: Некои права се задржани и се под Creative Commons 3.0 лиценца. Тоа значи дека можат да се превземаат текстови но мора да биде именуван правиот извор на информации (линк према сајтот www.dieta.mk), содржината не смее да се користи во комерцијални цели и не смее да се менува на било каков начин.