ДИЕТИ ЗДРАВЈЕ УБАВИНА  ВЕЖБАЊЕ ДУХ/ТЕЛО ТАБЕЛИ И АЛАТИ РИЗНИЦА
 
  Најчитано:
УН диета
Месечинска диета
Диета со јаболки
Диета со јајца
Диета без диета
   
FORUM ФОРУМ
 
Запамти и сподели со другите !
   
  Искалкулирајте:
Индекс на телесна маса
Базален метаболизам
Потрошу. на калории
Табела на тежинa
 

 

Антицелулитна диета

 

Диета против целулит

Треба да изберете диета која има енергетска вредност и која одговара на потребите на вашиот организм , а посебно внимание треба да се посвети на одбраните намирници и начинот на нивната подготовка. Антицелулитната диета има за цел да му помогне на вашиот организам да се ослободите од токсините, значи оваа диета нема за цел да ви ги намали калориите тука да се исхранувате со лесно сварливи намирници .

Намирници кои се препорачуваат

 • Зеленчук
 • Овошје
 • Салати зачинети со маслиново масло или лимунов сок
 • Сокови од зеленчук - свежи
 • Јајца
 • Јогурт
 • Млеко
 • Месо, риба , варени или печени
 • 6-8 чаши вода дневно
 • Пивски квасец

Пример за мени за 7 дена

1. Ден

 • Доручек: јогурт или кисело млеко, младо сирење, црн леб
 • Ужина: овошје или овошен сок
 • Ручек: блитва и компир салата со печена риба , црн леб
 • Ужина: овошје или овошна салата
 • Вечера:варен зеленчук, месо, салата , црн леб

2. Ден

 • Доручек: млеко , снегулки
 • Ужина: сладолед
 • Ручек: зелка со месо ,црн леб, салата од цвекло
 • Ужина: бело кафе
 • Вечера: варен зеленчук , месо , салата , леб

3. Ден

 • Доручек: сок од морков и црна кифла
 • Ужина: семки од сончоглед
 • Ручек: карфиол , пилешко месо , салата , црн леб
 • Ужина: овошје или сок од овошје
 • Вечера: јогурт , сирење , леб , салата

4. Ден

 • Доручек: млеко со мусли
 • Ужина: крофна
 • Ручек: супа од говетско месо , морков ,варен компир , леб
 • Ужина: сок од зеленчук
 • Вечера: леб , маргарин , џем , чај

5. Ден

 • Доручек: млеко , маргарин , џем , леб
 • Ужина: овошје
 • Ручек: грашок , леб , салата
 • Ужина: сок од овошје или зеленчук
 • Вечера: варен зеленчук , риба , салата , леб

6. Ден

 • Доручек: сок од овошје или зеленчук
 • Ужина: овошна салата
 • Ручек: шницли од соја , спанаќ со компир , салата , леб
 • Ужина: овошје
 • Вечера: пица со зелечук

7. Ден

 • Доручек: млеко со какао , црна кифла, младо сирење
 • Ужина: салата од домат или сок од домат
 • Ручек: џигер , пире , салата
 • Ужина: палачинка
 • Вечера: варен зеленчук , месо , салата , леб

Совети

 • Никогаш не јадете брзо.
 • Никогаш не гледајте телевизија додека вечерате.
 • Јадете секогаш во исто време бидејќи желудникот така најдобро функционира.
 • Секогаш уживајте во храната , дури и кога постојат ограничувања . Употребете ја фантазијата за да создадете вкусни и занимливи оброци.

Избегнувајте:
Кобасици , сланина , салама , грицки , солено месо , солени сирења , пржена храна , газирани пијалоци , павлака , виршли , конзервирани супи , јаки зачини , многу кафиња.

За што побрзо да се ослободите од целулитот , поред диетата препорачливо е и да се масирате на одередени места каде имате целулит , вежбајте ,правилно дишете , шетајте во природа .


 

Licni trener

  Диета.мк и на:  
Фејсбук група
Twitter

Фејсбук страница:

  Корисни линкови
Спортски суплементи

Фитнес центар


 

   
   

Содржината на овој сајт е сопственост на диета.нет :: Некои права се задржани и се под Creative Commons 3.0 лиценца. Тоа значи дека можат да се превземаат текстови но мора да биде именуван правиот извор на информации (линк према сајтот www.dieta.mk), содржината не смее да се користи во комерцијални цели и не смее да се менува на било каков начин.