ДИЕТИ ЗДРАВЈЕ УБАВИНА  ВЕЖБАЊЕ ДУХ/ТЕЛО ТАБЕЛИ И АЛАТИ РИЗНИЦА
 
  Најчитано:
УН диета
Месечинска диета
Диета со јаболки
Диета со јајца
Диета без диета
   
FORUM ФОРУМ
 
Запамти и сподели со другите !
   
  Искалкулирајте:
Индекс на телесна маса
Базален метаболизам
Потрошу. на калории
Табела на тежинa
 

 

DASH диета за рамен стомак и подобро здравје

 

DASH dijeta
Еве една одлична диета која е прогласена за една од најдобрите во SAD ( четири години по ред ) а која ја создала М.Хелер. DASH диетата всушност е скратеница од диететски пристап за регулирање на хипертензија - на почетокот е направена со цел за регулирање на крвниот притисок и маснотиите во крвта а делува и на шекерот во крвта. Не е ни чудно зашто оваа диета ја подржале најголемите институти во Америка кои се занимаваат со националното здравје.

Влијанието на оваа диета е многу големо и многумина кои ја применувале забележале промени на кожата, косата како и на вкупната дневна енергија. Оваа диета секако дека треба да ја пробате ако не барем за тврдокорните наслаги околу струкот кој со помош на оваа диета за многу брзо време ќе го постигнете тоа , ќе го направите вашиот стомак рамен и привлечен.

Па да почнеме...

Клучот на диетата е изборот на храна , треба да се изберат посни протеини и здрави масти кои ќе ви дадат чуство на ситост и контрола на апетитот. Нема броење на калориите, ни размислување за храната која треба да се одбегнува.

Самата диета се одвива во две фази: првата трае 14 дена во која се намалува внесот на јаглени хидрати, а со тоа се предизвикува промена во метаболизмот во телото заради намалувањето на произвотството на инсулин. За да се постигне ова две недели не се јаде ни овошје ниту житни растенија или слатки , а се јаде воглавно посно месо и риба со многу зеленчук (истотака треба да се избегнат и компири). На дневното мени треба да има и нискомасно сирење и јаткасти плодови.

После две недели кога започнува втората фаза, исхраната може да вклучува интегрални житарки, овошје и компири .

Кои се резултатите што се однесува до губиток на тежината? Па не е ни толку лошо. Во период од две недели обично се губат околу 2 кг. а во период од два месеци од 5-15 кг , се разбира во зависност од почетната тежина. Ако овие бројки се премногу мали не заборавајте дека се работи за многу здрава диета која ќе ви помогне функциите на телото да се донесат во нормала и дека главниот напад на телесните масти да биде точно во стомакот.

Што да јадете а што не во фаза 1 ( фаза на губење на масти во стомакот )

Пред се треба да се забележи дека задолжително е да имате три оброци : појадок, ручек, вечера , ако сте гладни можете да имате две ужини во кои се јадат семиња и / или зеленчук. Редовноста на оброците е многу важна и не треба да се прескокнуваат оброците .

Потоа , количината на храна треба да биде умерена а како мерка може да се користи вашата дланка, количината на месо или риба која се јаде во еден оброк треба да биде со големина на вашата дланка и дланка : грав, ореви, леќа, соја е доволно она што ви треба за еден оброк. Сирење треба да се јаде во мали количини до 50 гр. Не грижете се за зеленчукот јадете колку сакате .

Дозволена храна   Недозволена храна

Протеини
Посно месо , риба , живина , грав , леќа , соја , нискомасно сирење , јајца , незасладен јогурт .

Масти
Растителни масла ( препорака : маслиново масло ) , масла од јаткасти плодови ( ореви, лешници, бадеми ), масла од маслена репка.

Протеини и масла во комбинација
Јаткасти плодови ( сирови и несолени ) , семиња , мрсна риба (особено лосос и скуша ).

Зеленчук
Сите зеленчуци освен компири

 

 

Јаглени хидрати
Житарици и житни производи, слатки , алкохол, пијалоци со кофеини , млеко и млечни производи ( освен нискомасно сирење и јогурт ).

Масти
Маргарин , кокос и палмино масло , маст , сите маснотии кои содржат хидрогенизирани масти (како што се растителни масти , растително сирење и сл. )

Зеленчук
Компир

Овошје
Овошјето е забрането во фаза 1 (свежо ,замрзнато , конзервирано , сушено значи овошје во било кој облик) .

Во оваа фаза : внесете течности (по можност вода ако не растителни чаеви ) ,избегнувајте напорни физички вежби и заменете ги со поедноставни активности - на пример одење 30 мин. на ден , потрудете се да си обезбедете добар сон и одете рано на спиење , не претерувајте со солта па дури и ограничете ја нејзината доза. Бидете мотивирани и мислете на рамниот стомак кој ќе го имате по оваа фаза .


Менито во фазата 2 или како да продолжите со намалување на телесната тежина и како да останете витки .

Во втората фаза треба да се продолжи со внесот на многу протеини и зеленчук со секој оброк - а можете да почнете со додавање на интегрални житарици ( до 3 порции ) и овошје (2 порции на ден ). Можете да го зголемите и нивото на активност.

Tоа практично би изгледало вака : со оброкот да додадете леб или половина чаша тестенини или исто толку варен интегрален ориз . Или малку компири со лушпа или лажица интегрални зрна. Од овошје помала овошка или овошен сок од 1 дл. (свеж) или лажица суво овошје .

Не заборавајте дека во оваа фаза ќе продолжите да ја губите телесната тежина ( и ќе дојде до подобрување на вашето здравје ).

Предлози за доручек , ручек , вечера кај DASH диетата.

Како што е наведено потребни се три оброци и две ужини а тука имате некои предлози кои ќе ви дадат поттик и сами да истражувате:

Појадок ( изберете едно )

1. Едно варено јајце со едно или две парчиња пржена сланина и една чаша сок од домати.
2. Омлет од две јајца , парче печено говетско месо и еден домат.
3. Парче месо од мисирка и сирење и чаша сок од зеленчук.
4. Јајце -бел омлет (две белки) со парче шунка и печурки.
5. Грст ореви и зеленчук ( целер,ротквици, моркови, краставици, пиперки ).

Ужина (изберете една наутро и една попладне )

- Парче сирење и моркови
- Еден мал јогурт + 10 ореви или други јаткасти плодови
- Една лажица путер од кикирики и целер
- Малку немасно сирење и целер

Ручек (ИЗБЕРЕТЕ ЕДНО )

1. Пилешки гради на скара и голема зелена слата со малку маслиново масло и оцет.
2. Две или три парчиња шунка и парче сирење. Послужете ги со зелена салата прелиена со маслиново масло и оцет. Додаток една свежа краставица.
3. Една конзерва туна со една лажица мајонес, ситно сецкан кромид и малку бибер . Со ова оди една голема салата зачинета со маслиново масло и оцет.
4. Големи домати полнети со сирење , млад кромид зачинет со растителни зачини .
5. Печени печурки на скара со тенко парче шунка и сирење.

Закуски во доцните вечерни часови ( необврзано )

- дланка несолени печени кикирики или фстаци (околу 20 парчиња)
- лажица немасен хумус и свеж зеленчук

Вечера ( изберете едно )

1. Едно говетско месо на скара со зеленчук на пареа.
2. Пилешко со салата.
3. Печен лосос и кинески зеленчук.
4. Свински котлети со пире од карфиол, грашок и оцет .
5. Салата од грав со голема салата марула .

И на крај ...

Се на се ова е еден голем предизвик , осебено со оглед на вашата цел : рамен стомак и отстранување на мастите од стомакот а може да биде и лесно и брзо остварливо без премногу жртвување. Затоа што навистина, реално што се две недели ...

 

 

Licni trener

  Диета.мк и на:  
Фејсбук група
Twitter

Фејсбук страница:

  Корисни линкови
Спортски суплементи

Фитнес центар


 

   
   

Содржината на овој сајт е сопственост на диета.нет :: Некои права се задржани и се под Creative Commons 3.0 лиценца. Тоа значи дека можат да се превземаат текстови но мора да биде именуван правиот извор на информации (линк према сајтот www.dieta.mk), содржината не смее да се користи во комерцијални цели и не смее да се менува на било каков начин.