ДИЕТИ ЗДРАВЈЕ УБАВИНА  ВЕЖБАЊЕ ДУХ/ТЕЛО ТАБЕЛИ И АЛАТИ РИЗНИЦА
 
  Најчитано:
УН диета
Месечинска диета
Диета со јаболки
Диета со јајца
Диета без диета
   
FORUM ФОРУМ
 
Запамти и сподели со другите !
   
  Искалкулирајте:
Индекс на телесна маса
Базален метаболизам
Потрошу. на калории
Табела на тежинa
 

 

Намалување на калориите без диетиЗборот “ диета “ не значи секогаш да јадете помалку за да ослабете иако е вообичаено да тоа се поврзува со :Некој е на диета и се обидува да јаде помалку или да престане да јаде слатќи за да облече за еден број помали пантолони.

Диетата има друго заначење.Таа исто така ја опшува храната која вие обично ја конзумирате – придржување кон вегетеријанска диета ( јадете само вегетаријанска храна ) , млечна диета ( јадете доста млечни производи ) или “ Мојата диета се состои од месо и компири “. Унапредувајќи ја својата нормална диета и со постепени но трајни промени го усвојувате по здравиот начин на слабеење отоколку само рестриктивно да го намалите внесот на калории.

Нискокалоричните и диетите без маснотии може да имаат озбилни последици по здравјето – недостаток на витамини и на нутритивниот внес , летаргија, успорен метаболизам , хормонален дисбаланс па дури и дехидрација.Оние кои држат диета често имаат јако чувство на глад што води кон стална желба за храна.

Еве неколку совети кои може да ви помогнат да го зголемите внесувањето на калории без да држите диета или да имате чувство дека нешто ви е скратено а во истовреме и да ослабете. :

Не ги користете очите како мерна единица

Истражувањата покажуваат дека луѓето имаат тенденција да ја подценуваат количинта на храната која ја јадат во текот на денот.На овој начин, конзумираме премногу калории и не сваќајќи дека тоа го правиме.Истражувањата покажале дека водењето белешки за количината на храната која се внесува и вежбањето е еден од најдобрите начини за успешно слабеење.

Со водењето на белешки може да го следите вашиот образец на исхрана ( јадење пред телевизорот или во колата, јадење ист појадок секој ден ) окинувачи ( стрес, тага , досада ) и сегменти каде што може да направите промени во исхраната . Можеби ќе откриете дека јадете помалку овошје отколку што би требало или дека пиете премногу газирани пијалоци.Тогаш ќе знаете каде може да воведете по здрави навики.

Информирајте се

Читањето на етикетите на храната која ја конзумирате е клучот за здрава големина на порцијата.На прв поглед , ќе видите дека шише сок ( или кесе чипс или бомбони може да содржи 100 калории , но ако по внимателно прочитате ќе откриете дека целото пакување вклучува две или повеќе порции, што ја дуплира калориската вредност.

Бидете прецизни во количините на намирници кога готвите дома , а кога јадете надвор од домот размислувајте споредувајќи со обични работи.Две лажици путер , мајонез или прелив е со големина на топче за тенис.Големината на порцијата месо треба да биде со големина на дланката на вашата рака.Средна порција овошје е слична на големина на тениска топка.

Пакувања , пакувања ...

Имате проблем да запрете после првата порција чипс ? Купувајте најмало пакување од вашата омилена храна за да можете да истраете во намерата да ја контролирате вашата порција или измерете ја секоја порција кога префрлате од поголемо пакување.

Маснотии

Задржете ја маснотијата во исхраната.Важно е да запаметите дека не се сите маснотии лоши.Одредени масла ( маслиново ) и јадрасти плодови се хранливи и здрави.Меѓутоа , маснотиите имаат повеќе од дупло калории по грам од јаглено хидратите и протеините односно 9 калории по грам во однос на 4 калории по грам колку што имаат протеините и јаглено хидратите.Генерално зборувајќи, луѓето конзумираат премногу лоши врсти на маснотии, што значи вишок на калории.

Кога готвите , ограничете ја количината на масло кое ќе го користите.Секогаш кога е можно употребувајте толку маностии колку садот да не биде сув.

Зачинување и замени

Преливи , кремови, путер користете само толку колку да го почувствуате вкусот. Побарајте додатоци со намален број на калории.Во ова може да ви помогнат зачинските растенија од кои некој ( во главно оние лутите ) имаат особина да го забрзуваат метаболизмот.

Замената на намирниците богати со маснотии и калории почнете ја со употерба на овошје и зеленчук.Ќе бидете и сити и со помалку калории од колку со другите намирници , благодарејќи на диетните влакна со кои , овие две групи намирници , се исклучително богати.И не заборавјте : што помалку готварска обработка – тоа се подобри резултатите ( подобро печен компир со лушпа отколку пржен во масло или...подобро обично ,измиено јаболко отколку пита од јаболки ).

Пијте вода , не алкохол

Не само што алкохолот содржи 7 калории по грам туку ја намалува контролата на конзументите кога се најде во храната.Ограничете го конзумирањето на алкохол и вашето тело ќе ви биде благодарно.Оставете го алкохолот за одмарање по оброкот попрво отколку да го конзумирате пред јадење.Истражувањата покажале дека алкохолот ѓи намалува инхибиторите и контролата кога се зема пред јадење, предизвикувајќи да луѓето повеќе јадат од оние кои го оставаат пијалокот за после јадење.

Пијте вода во текот на денот , пред и по јадењето за да го намалите апетитот.Често се случува да луѓето мислат дека се гладни кога се во стварност жедни или дехи – дрирани.Дехидрираноста може да го успори метаболизмот.Пиењето вода и загре – вањето до телесната температура бара енергиа и согорува калории.Плус , добро хидрираното тело дава најмалку 10 минути подолго енергиа за вежбање, како што вели студијата во Меѓународниот журнал на спортска медицина.

За да ослабнете половина килограм неделно , потребно е да внесувате 500 калории помалку дневно, што може да се постигне со намалување на внесот на калории, со подолго вежбање или со комбинациа на овие две можности.

За поздрав животен стил ( не диета ) , доволно е да се направат некои од горе спомнатите промени што не би требало да ви представуваат оптеретување.Се е тука како и до сега , но малку поинаку распоредено.А тоа малку , на подолги патеки знае да биде многу. 

Licni trener

  Диета.мк и на:  
Фејсбук група
Twitter

Фејсбук страница:

  Корисни линкови
Спортски суплементи

Фитнес центар


 

   
   

Содржината на овој сајт е сопственост на диета.нет :: Некои права се задржани и се под Creative Commons 3.0 лиценца. Тоа значи дека можат да се превземаат текстови но мора да биде именуван правиот извор на информации (линк према сајтот www.dieta.mk), содржината не смее да се користи во комерцијални цели и не смее да се менува на било каков начин.