ДИЕТИ ЗДРАВЈЕ УБАВИНА  ВЕЖБАЊЕ ДУХ/ТЕЛО ТАБЕЛИ И АЛАТИ РИЗНИЦА
 
  Најчитано:
УН диета
Месечинска диета
Диета со јаболки
Диета со јајца
Диета без диета
   
FORUM ФОРУМ
 
Запамти и сподели со другите !
   
  Искалкулирајте:
Индекс на телесна маса
Базален метаболизам
Потрошу. на калории
Табела на тежинa
 

 

ЗЕЛКА ДИЕТА

 

Kupus dijeta

Зелка диетата е една од најпопуларните диети на нашите простори ( а и поширорко).Ја карактеризира едноставноста во подготвувањето и ефикасноста во резултатите.Во повечќето случаеви организмот добро реагира дури и ако оваа диета се спроведува неколку денови и тогаш може да зборуваме за благо чистење на организмот.


Подготовка

Сварете супа од :

  • 5 големи главици кромид
  • 2 зелени пиперки
  • 1 или 2 конзерви цели домати ( или 1 – 2 поголеми свежи домати или 2 дцл варен купен или домашен).
  • 1 целер
  • 1 голема зелка
  • 1 лажица од следните житарќи и махунки : леќа, пченица,јачмен и сув гаршок

Посолете,ставете црн пипер,магдонос и по желба може и лути феферони.Ставете го сето тоа во вода и варете додека зеленчукот не омекне.


Начин на употреба

Оваа супа може да ја јадете кога и да осетите глад. и колку што сакате.Некои поборници на оваа диета кажуваат : ШТО ПОВЕЌЕ ЈАДЕШ ПОВЕЌЕ КИЛОГРАМИ ЌЕ ИЗГУБИШ.Со оваа супа може да се јаде уште следното:

Прв ден

Секое овошје сем банани.Лубениците и дињите имаат најмалку калории од останатото овошје. Значи ,се јаде само супа и овошје.За пиење може незасладен чај,незасладено кафе и/или вода.

Втор ден

Било кој зеленчук – количината не е ограничена – битно е да не сте гладни.Обидете се да јадете лиснат зеленчук,а избегнувјте боранија,грашок,пченка итн.За вечера може голем печен компир со путер.НЕ ЈАДЕТЕ ОВОШЈЕ.Не заборавајте да јадете супа.Минимално еднаш дневно.

Трет ден

Јадете супа,овошје и зеленчук колку што сакате .НЕМОЈТЕ ДА ЈАДЕТЕ ПЕЧЕН КОМПИР.Ако се придржувате до овие упатства за овие три дена би требало да сте полесни за 2 – 3 кг.

Четврти ден

Изедете до три банани во текот на денот,супа и пијте немасно млеко колку што сакате.Бананите имаат полно калории и јаглено хидрати,а и млекото исто така.СУПАТА И ПОНАТАМУ Е ОБАВЕЗНА.

Петти ден

Говедско и домати.Може да конзумирате 300 – 600 гр говедско и до 6 домати.Пробајте да испиете 6 – 8 чаши вода во текот на денот со цел на исфрлање на мокраќната киселина од телото.

Шести ден

Говедско и зеленчук.Можете да јадете колку сакате говедско и зеленчук.Секако и СУПА Седми ден Интегрален ориз и зеленчук.Пијте незасладен овошен сок.Можете да јадете колку што сакате ориз и зеленчук.

Обавезно СУПА.

На крајот на седмиот ден,ако сте се придржувале кон упатствата ќе изгубите 4,5 – 7 кг.Ако сте изгубиле повеќе од 7 килограми,паузирајте со диетата два дена пред да почнете повторно.

Оваа седмодневна диета може да се користи онолку долго колку што сакате.Чуството на додатна енергиа и изгубени килограми е добра причина да се проба оваа диета.

 

 

Licni trener

  Диета.мк и на:  
Фејсбук група
Twitter

Фејсбук страница:

  Корисни линкови
Спортски суплементи

Фитнес центар


 

   
   

Содржината на овој сајт е сопственост на диета.нет :: Некои права се задржани и се под Creative Commons 3.0 лиценца. Тоа значи дека можат да се превземаат текстови но мора да биде именуван правиот извор на информации (линк према сајтот www.dieta.mk), содржината не смее да се користи во комерцијални цели и не смее да се менува на било каков начин.