ДИЕТИ ЗДРАВЈЕ УБАВИНА  ВЕЖБАЊЕ ДУХ/ТЕЛО ТАБЕЛИ И АЛАТИ РИЗНИЦА
 
  Најчитано:
УН диета
Месечинска диета
Диета со јаболки
Диета со јајца
Диета без диета
   
FORUM ФОРУМ
 
Запамти и сподели со другите !
   
  Искалкулирајте:
Индекс на телесна маса
Базален метаболизам
Потрошу. на калории
Табела на тежинa
 

 

ЛИМОНАДА ДИЕТА

 

limunada dijeta

Лимонада диетата која уште ја нарекуваат и Диета Голем Чистач ,трае 10 – 14 дена.Може да намалите и до 9 килограми од тежината, за две недели.Основен принцип на лимонада диетата е чистење на организмот од токсини и брзо губење на килограмите.

Лимонадата се подготвува на следниот начин: Во 2 литри топла извриена вода да се исцеди сок од три лимони,се додава 14 лажици јаворов сируп и половина лажичка лут црвен пипер,и се меша.

Оваа лимонада треба да се пие со мали голтки секогаш кога ќе се појави чувството на глад.

Сокот од лимон,како дел од лимонадата ќе му помогне на телото да се ослободи од телесните масти и од токсините, јаворовиот сируп ќе ги обезбеди неопходните калории,витамини и елементи во трагови,а лутиот пипер ќе го стимулира метаболизмот.

Други пијалоци кои се внесувате во текот на денот се: солената вода (на врвот на ножот сол се става во 2 дцл млака вода) и зелениот чај, кои ќе помогнат да се зголеми исфрлањето на токсините од телото.

За да му ја обезбедите на телото потребанта енергија,дневно треба да се испијат 8 – 12 чаши лимонада, што е окулу 800 – 1200 калории.

Во лимонада диетата ( Големиот чистач) неопходно е постепено “ навлегувње “ во диетата. Три дена пред да ја почнете диетата ,заменете ги сите полуготови производи ,како и месото со свежо овошје и зеленчук.Два дена пред да отпочнете со диетата неопходно е само да внесувате течна храна , а ден пред диетата – по цел ден се пие само свеж цеден сок од портокал. ( најмалку 2 литри дневно).

Предности :

  • Чистење на организмот од сите токсини.
  • Забрзано губење на тежината.
  • Подобрување на состојбата на кожата.
  • После лимонада диетата ,ќе ви се појави неверојатен прилив на енергија и виталност
  • Олеснување и прочистување на организмот кај хронични болести

Внимание: Лимонада диетата е апсолутно контраиндицирана за луѓе со висока киселост на желудникот и оние кои се заболени од пептички улкус ( чир на дванаестопалачното црево).

 


 

Licni trener

  Диета.мк и на:  
Фејсбук група
Twitter

Фејсбук страница:

  Корисни линкови
Спортски суплементи

Фитнес центар


 

   
   

Содржината на овој сајт е сопственост на диета.нет :: Некои права се задржани и се под Creative Commons 3.0 лиценца. Тоа значи дека можат да се превземаат текстови но мора да биде именуван правиот извор на информации (линк према сајтот www.dieta.mk), содржината не смее да се користи во комерцијални цели и не смее да се менува на било каков начин.