ДИЕТИ ЗДРАВЈЕ УБАВИНА  ВЕЖБАЊЕ ДУХ/ТЕЛО ТАБЕЛИ И АЛАТИ РИЗНИЦА
 
  Најчитано:
УН диета
Месечинска диета
Диета со јаболки
Диета со јајца
Диета без диета
   
FORUM ФОРУМ
 
Запамти и сподели со другите !
   
  Искалкулирајте:
Индекс на телесна маса
Базален метаболизам
Потрошу. на калории
Табела на тежинa
 

 

МЕДИЦИНСКА ДИЕТА

 

Medicinska dijeta

Иако на прв поглед ќе помислите дека станува збор за Цитрус диетата , не сте во право. Иако се многу слични , овие две диети се разликуваат во некои детали па затоа е битно посебно да се објаснат.

Иначе оваа диета овозможува губиток на 2-5 килограми за 5 дена или 10-15 килограми за 15 дена. Предност на оваа диета е тоа што нема да имате чувство на слабост и малаксаност, бидејќи внесувате доста витамини и минерали. Диетата се повторува 3 пати по 5 дена или помалку доколку сакате да изгубите помалку килограми.Се прави 15 дена пауза доколку сакате да ја повторите оваа диета.

Распоред на оброците :

ден I

Доручек
 • 1 портокал
 • 4 крекери
 • 1 чаша кафе или чај без шекер
Ручек
 • 1 портокал
 • 1 варено јајце
 • 1/2 чаша јогурт
Вечера
 • 2 домати
 • 2 јајца варени
 • 1 краставица
 • 1/2 зелена салата

 

ден II

Доручек
 • 1 портокал
 • 4 крекери
 • 1 чаша кафе или чај без шекер
Ручек
 • 1 портокал
 • 1 варено јајце
 • 1/2 чаша јогурт
Вечера
 • 1 плескавица од 125 гр. мелено месо
 • 1 портокал
 • 1 домат
 • 4 крекери
 • 1 чаша кафе или чај без шекер

ден III

Доручек
 • 1 портокал
 • 4 крекери
 • 1 чаша кафе или чај без шекер
Ручек
 • 1 портокал
 • 1 варено јајце
 • 1/2 чаша јогурт
 • 1 зелена салата или 2 крставици
 • напиток без шекер
Вечера
 • 1 плескавица ( 125 гр. јунешко месо )
 • 1 портокал
 • 4 крекери
 • 1 чаша кафе или чај без шекер

ден IV

Доручек
 • 1 портокал
 • 4 крекери
 • 1 чаша кафе или чај без шекер
Ручек
 • 125 гр. немасно сирење
 • 1 домат
 • 4 крекери
Вечера
 • 1 плескавица ( 125 гр. јунешко месо )
 • 4 крекери
 • 2 домати
 • 1 јаболко

 

ден V

Доручек
 • 1 портокал
 • 4 крекери
 • 1 чаша кафе или чај без шекер
Ручек
 • 200 гр. варена риба или пилешко
 • 4 крекери
 • 1 домат
Вечера
 • 500 гр. варен зеленчук
 • 1 варено јајце
 • 1 домат

Додатни напомени  

 • Месото и варениот зеленчук може да го зачините со вегета или некој друг билен зачин кој го сакате. Плескавиците да се пржат на тефлонска тава со помалку масло.
 • Свежиот домат можете да го замените со варен;
 • Наведените намирници треба да ги зимате во назначените количини и по редослед и оброците не смее да се прескокнуваат 

Licni trener

  Диета.мк и на:  
Фејсбук група
Twitter

Фејсбук страница:

  Корисни линкови
Спортски суплементи

Фитнес центар


 

   
   

Содржината на овој сајт е сопственост на диета.нет :: Некои права се задржани и се под Creative Commons 3.0 лиценца. Тоа значи дека можат да се превземаат текстови но мора да биде именуван правиот извор на информации (линк према сајтот www.dieta.mk), содржината не смее да се користи во комерцијални цели и не смее да се менува на било каков начин.