ДИЕТИ ЗДРАВЈЕ УБАВИНА  ВЕЖБАЊЕ ДУХ/ТЕЛО ТАБЕЛИ И АЛАТИ РИЗНИЦА
 
  Најчитано:
УН диета
Месечинска диета
Диета со јаболки
Диета со јајца
Диета без диета
   
FORUM ФОРУМ
 
Запамти и сподели со другите !
   
  Искалкулирајте:
Индекс на телесна маса
Базален метаболизам
Потрошу. на калории
Табела на тежинa
 

Priredio: DN Tim
redakcija Dijeta.net-a

ДИЕТА НА КЛИНИКАТА МЕЈО / МЕЈО ДИЕТА

 

Во светот познатата клиника Мејо, на која се од болести на зависност и од дебелина се лечеле многу холивудски звезди ( Liz Tejlor , Laiza Mineli …) ја обелоденила оригиналната диета,која помага да се намалат килограмите.Со строго почитување на диетата за 14 дена се губат 7,5 до 10 кг.Морате да се придржувате на редоследот и количината на намирниците.

Е сега ,бидејќи доле опишаната диета има некои елементи за кои со сигурност се знае дека не припаѓаат на идеите кои ги шири кликниката Мејо – се поставува прашањето дали оваа диета е оригинална или е нејзин “ кум “ некои од луѓето кои успешно ја применувале.Како и да е – оваа диета е многу популарна , а какви резултати баш кај вас може да се постигнат – проверете но после лекарска контрола и спроведување на дотичната диета ( 3 јајца за појадок....хммм... не е шега ).

Примена

Појадок - секој ден ист – половина грејпфут,3 меко варени јајца, црно кафе

1. ден

Ручек - 1 грејпфут, 2 – 3 меко варени јајца,обарен спанаќ,црно кафе
Вечера - 3 меко варени јајца,мешана салата и 1 тост

2. ден

Ручек - 1 грејпфут,2 – 3 јајца ,обарен спанаќ,црно кафе
Вечера - 1 голем стек,маслинки,зелена салата

3. ден

Ручек - 2- 3 меко варени јајца ,домати,обарен спанаќ и црно кафе
Вечера - овчи котлет,караставици и домати

4. ден

Ручек - 1 грејпфут,мешана салата и црно кафе
Вечера - 2 – 3 јајца,1 тост,младо сирење

5. ден

Ручек - 1 – 3 јајца,обарен спанаќ и црно кафе
Вечера - мешана салата,печена риба во фолија или на скара (никако пржена или похувана)

6. ден

Ручек - овошна салата без шеќер
Вечера - голем бифтек,домати,краставици,чај или кафе

7. dan

Ручек - ладно пиле,домати,варен кељ и морков
Вечера - 1 грејпфут,црно кафе и зеленчук

 

 

Licni trener

  Диета.мк и на:  
Фејсбук група
Twitter

Фејсбук страница:

  Корисни линкови
Спортски суплементи

Фитнес центар


 

   
   

Содржината на овој сајт е сопственост на диета.нет :: Некои права се задржани и се под Creative Commons 3.0 лиценца. Тоа значи дека можат да се превземаат текстови но мора да биде именуван правиот извор на информации (линк према сајтот www.dieta.mk), содржината не смее да се користи во комерцијални цели и не смее да се менува на било каков начин.