ДИЕТИ ЗДРАВЈЕ УБАВИНА  ВЕЖБАЊЕ ДУХ/ТЕЛО ТАБЕЛИ И АЛАТИ РИЗНИЦА
 
  Најчитано:
УН диета
Месечинска диета
Диета со јаболки
Диета со јајца
Диета без диета
   
FORUM ФОРУМ
 
Запамти и сподели со другите !
   
  Искалкулирајте:
Индекс на телесна маса
Базален метаболизам
Потрошу. на калории
Табела на тежинa
 

 

Приткинова диета

 

Оваа диета се нарекува Притикинова диета но буквата "и" негде се изгубила во изговарањето (веројатно заради полесното изговарање)и така си го добила името Приткинова диета.

Диетата се состои во редукција на внесот на маснотии (дозволено е 10 % дневна енергетска потрошувачка),протеин околу 10% - 15% а се зголемува внесот на сложени јагленохидрави и може да достигне дури до 80%!Исто така се намалува количината на холестерол на 25 мг.а се зголемува внесот на билни влакна на 15 гр.

Како тоа практично изгледа?

•Од меса се препорачува риба(немасна), и пилешко бело месо и тоа во количина не поголема од 100 гр. дневно(варено или печено на скара).

• Маснотии - значи масла,маргарин,животински масти се забранети.Со обзир дека знаеме колку е тешко да преминете одеднаш на овој режим ве советуваме употреба на ладно цедени масла(маслиново,сончогледово и уље од пченка)во количина не поголема од две супени лажици дневно и некое пролазен период од недела дена.


• Една белка дневно


• Од млечните производи обезмастено млеко и јогурт( до 1/4 литри дневно) ,како и сирење од обезмастено млеко (30-50 gr дневно).


•Голем процент се става на зрнестите плодови како извор на билни протеини и диетни влакна и се препорачува дневен внес од околу 100 гр.Зрнести плодови кои се користат се :леќа,азиски грав,наутцрна соја,жолта соја,преработени како на пример тофу и домашен грав.


• Житарките се користат во форма на интегрални житарки,се користи црн леб и тестенини од интегрално брашно(секако без додаток на масла и јајца).Препорашливи житарки се : интегрален ориз,просо,овез,пченица...


•Дозволен е секаков вид на зеленчук во неограничени количини единствено треба да се внимава на намирниците со билно потекло .


• Овошјето е дозволено и може да се јадат 2/3 пати дневно.Смрзнато и конзервирано овошје не повеќе од 100 гр.Многу е корисно секој ден да се внесува еден лимун,грејпфрут или портокал.


• Слатките се забранети иако има замени како што е јачменот слад и слично.


• Од пијалоците може само свежо припремен сок без додаток на засладувачи и вода.

Оваа диета е добра за следните болести:

Атеосклероза, angina pektoris, hipertenzija, dijabetis, кронова болест, проширени вени, тромбоза, hijatus hernija, хемороиди, гихт, камен во жолчната кеса, osteoporoza и ulcerozni kolitis.

 


 

Licni trener

  Диета.мк и на:  
Фејсбук група
Twitter

Фејсбук страница:

  Корисни линкови
Спортски суплементи

Фитнес центар


 

   
   

Содржината на овој сајт е сопственост на диета.нет :: Некои права се задржани и се под Creative Commons 3.0 лиценца. Тоа значи дека можат да се превземаат текстови но мора да биде именуван правиот извор на информации (линк према сајтот www.dieta.mk), содржината не смее да се користи во комерцијални цели и не смее да се менува на било каков начин.