ДИЕТИ ЗДРАВЈЕ УБАВИНА  ВЕЖБАЊЕ ДУХ/ТЕЛО ТАБЕЛИ И АЛАТИ РИЗНИЦА
 
  Најчитано:
УН диета
Месечинска диета
Диета со јаболки
Диета со јајца
Диета без диета
   
FORUM ФОРУМ
 
Запамти и сподели со другите !
   
  Искалкулирајте:
Индекс на телесна маса
Базален метаболизам
Потрошу. на калории
Табела на тежинa
 

 

Сладолед диета

 

Ако го сакате овој леден десерт ,диетата со сладолед звучи навистина феноменално.

Дали сега помислувате :Можам да јадам колку сакам сладолед и ќе изгубам на тежината ?” Е па за жал оваа диета не е таква ,но ви дозволува да јадете дневно одредени количини сладолед но не и цел ден да јадете сладолед.


Сладолед диетата е диета од околу 1250 калории која ви овозможува да јадете сладолед секој ден,губите константно на тежината,но мора да обрнете внимание на големината на порцијата.

Sladoled dijeta

Жените кои се на диета може да изедат еден мал сад сладолед дневно,а на мажите им е дозволено(дури) еден мал сад и половина.Исто така се препорачува да јадете сладолед со намалена масленост кој има 125 или помалку калории по оброк односно по порција. Затоа е неопходно да почнете да ги читате декларациите и ,сигурни сме,ќе бидете прилично изненадени како варираат калориите во различни видови сладолед.Секако,домашниот сладолед е најдобро решение.

Пример на мени 1

 • Појадок:Една шоља житни снегулки прелиени со едно лажиче шеќер,една шоља
  боровница и една шоља млеко со намалена маселност;
 • Ручек:Сендвич со две парчиња интегрален леб,парче зелена салата и 75 гр туна.По
  желба додајте и парчиња домат и мелен босилок како зачин;
 • Ужина: Шоља млеко со намалена масленост и едно овошје;
 • Вечера: Едно големо парче пица со сирење и мешана салата;
 • Десерт: Еден мал сад сладолед


Пример на мени 2

 • Појадок: 75 гр, младо сирење,2 тоста од интегрален леб,1 мандарина,шоља чај.
 • Ручек:Грилувани пилешки гради (150 гр),парче од интегрален леб,голема салата од
  сезонски зеленчук;
 • Ужина:Шејк од 2,5 дл домашен ќефир (или јогурт) и пола шоља малина или капина
  или боровница (со еден збор-овошје со бобинки кое го имате);
 • Вечера:200 гр печурки печени во тефлон , 25 гр шунка,шоља обарен мешан зеленчук (карфиол,морков,млада боранија,грашок...) и 1 домат како салата;
 • Десерт: Еден мал сад сладолед

Сладолед диета-додатни напомени

Значи,ќе можете да јадете сладолед секој ден,а добро избалансираното мени ќе ви овозможи калорискиот внес да се држи под контрола.Вториот дел од сладолед диетата вклучува физичка активност(барем 30 минути брзо шетање секој ден),иако тоа се препорачува без оглед која диета ја користите.

Кога сте на сладолед диета,советуваме да јадете различни хранливи намирници кои се богати со влакна заедно со овошје,зеленчук и секако со дневната порција сладолед.Можете да јадете разни видови на сладолед,но сепак најдобро е да се држите во прв ред до поздравите,домашни сладоледи кај кои може да ја контролирате и количината на калориите кога ги подготвувате.


Дали сладолед диетата е ефикасна?

Сладолед диетата ја пробале доста луѓе и сите тие тврдат дека оваа диета функционира.Колку точно килограми се губат сеуште не е точно утврдено,бидејки е во прашање релативно нова диета но во просек тоа се околу 2 килограми неделно што со навистина богато мени,не е ни малку лошо.
Ако се одлчите да ја испробате оваа диета,мора да проверите дали ви одговара. Сладолед диетата апсолутно ќе функционира ако ја разбирате и ги следите упатствата кои ви се дадени.Инаку,оваа диета го добила ова име за да привлече внимание,но во стварност таа претставува многу разумен пристап кон слабеењето,а тоа е вежбање и броење на калориите.

И за крај...

Испратете ни рецепти од вашите домашни сладоледи...Единствено што е потребно е да се вкусни и да немаат многу калории! Сите сладоледи ќе ги објавиме на нашиот сајт а трите најдобри (по оценка на читателите) ќе ги наградиме со адекватни награди ...

 

 

 

Licni trener

  Диета.мк и на:  
Фејсбук група
Twitter

Фејсбук страница:

  Корисни линкови
Спортски суплементи

Фитнес центар


 

   
   

Содржината на овој сајт е сопственост на диета.нет :: Некои права се задржани и се под Creative Commons 3.0 лиценца. Тоа значи дека можат да се превземаат текстови но мора да биде именуван правиот извор на информации (линк према сајтот www.dieta.mk), содржината не смее да се користи во комерцијални цели и не смее да се менува на било каков начин.