ДИЕТИ ЗДРАВЈЕ УБАВИНА  ВЕЖБАЊЕ ДУХ/ТЕЛО ТАБЕЛИ И АЛАТИ РИЗНИЦА
 
  Најчитано:
УН диета
Месечинска диета
Диета со јаболки
Диета со јајца
Диета без диета
   
FORUM ФОРУМ
 
Запамти и сподели со другите !
   
  Искалкулирајте:
Индекс на телесна маса
Базален метаболизам
Потрошу. на калории
Табела на тежинa
 

 

Сува диета

 

suva dijeta

Сувата диета е радикален начин за намалување на тежината и се состои од делумно намалување на конзумирањето вода.Траењето на оваа диета е 5 дена и за тоа време може да се намалат и до 4 кг.

Кога станува збор за сувата диета ,тоа практично значи конзумирањето на вода да се ограничи на
5 дцл чиста вода дневно ( 2 чаши ).Диетата на кратки патеки е безбедна (никако за време на
екстремно топли денови !!!) затоа што овошјето и зеленчукот кои обилно се јадат содржат
големи количини течност.

Предностите на оваа диета се оценети не само од страна на спортистите,туку и од жените
кои имале масни наслаги.Имено,тие со оваа диета го губеле тоа што најмногу им сметало –
масните наслаги.

Иако времето покажало дека сувата исхрана е штетна по здравјето ако се применува подолго
од пет – до седум дена ,таа често носи одлични резултати односно може да се намалат до цели
4 килограми.

Пример на план за исхрана за еден ден

  • 2 шољи од било каква каша,варена без сол,шеќер и маст.
  • 300 – 400 гр салата од зеленчук,без масло.
  • 400 – 500 гр било кое овошје,
  • 100 гр сирење или 100 гр посно месо или 1 шоља млеко или јогурт.
  • една средна варена риба.

Немојте да јадете солено,слатко,димено и генерално не се препорачува да се јаде многу..


Најголем недостаток на сувата диета е нејзиниот краткорочен ефект.Од масното ткиво
тешко се ослободуваме,но кај оваа диета тоа полека се враќа.

Интересно е да се напомене дека постои и друга верзија на оваа диета која уште е по
ригорозна а во буквален превод се нарекува “ сув пат “ каде што 5 – 7 дена се јаде само варенинтегрален ориз со можност за пиење 2 – 3 шољи зелен чај.Макробиотичарите се колнат дека оваа диета не само што ги намалува килограмите туку и лечи со интензивна детоксикација.

 

 

 

Licni trener

  Диета.мк и на:  
Фејсбук група
Twitter

Фејсбук страница:

  Корисни линкови
Спортски суплементи

Фитнес центар


 

   
   

Содржината на овој сајт е сопственост на диета.нет :: Некои права се задржани и се под Creative Commons 3.0 лиценца. Тоа значи дека можат да се превземаат текстови но мора да биде именуван правиот извор на информации (линк према сајтот www.dieta.mk), содржината не смее да се користи во комерцијални цели и не смее да се менува на било каков начин.