ДИЕТИ ЗДРАВЈЕ УБАВИНА  ВЕЖБАЊЕ ДУХ/ТЕЛО ТАБЕЛИ И АЛАТИ РИЗНИЦА
 
  Најчитано:
УН диета
Месечинска диета
Диета со јаболки
Диета со јајца
Диета без диета
   
FORUM ФОРУМ
 
Запамти и сподели со другите !
   
  Искалкулирајте:
Индекс на телесна маса
Базален метаболизам
Потрошу. на калории
Табела на тежинa
 

 

ТЕЧНА ДИЕТА

 

tecna dijeta - sokovi
Течната диета е многу ефикасна за брзо слабеење.Максималнато време траење на оваа диета е две недели и може да намалите 10 – 15 кг.

Во текот на течната диета стомакот се намалува во обем и од оваа причина после течната диета ќе можете да продолжите да го контролирате апетитот и тежината.Стомакот е мускулеста торба која има способност да се растегнува,ако редовно се полни со храна. Просечен стомак се справува со два пати повеќе храна од колку што навистина ни е потребно.

Течна диета – Програма

Течна диета – Програма Течната диета подразбира преоѓање на исклучиво течна храна: сокови,супи ,млечни производи, растителни чаеви и вода.Вкупната количина на течност дневно не би требало да биде повеќе од 3 литри.

09:00 – една шоља чорба од овес
10:00 – една шоља растителен бујон (бујон – бистра процедена супа )
11:00 - една шоља топла провриена вода.
12:00 - една чаша овошен сок разблажен со вода (пола – пола)
13:00 - една шоља топла провриена вода.
14:00 - една чаша млеко
15:00 - една чаша слаб растителен чај.
16:00 - една шоља месен бујон без сол.
17:00 - една шоља топла провриена вода.
18:00 - една шоља топла провриена вода.
19:00 - една чаша овошен сок разреден со вода ( пола – пола)
20:00 - една шоља топла провриена вода.
21:00 - една шоља кефир ( изберете го оној со помалку од 2% маснотии)

Три дена по завршувањето на течнта диета

Прв ден: Може да јадете само варен зеленчук и тоа мали порции.

Втор ден : Чинија варен зеленчук ,додадете каша од варен зелнчук и парче леб, а за вечера - свеж морков и зелка.

Трет ден :Јадете како и порано освен масна храна и леб.

Кога ќе додадете леб во исхраната гледајте да не биде повеќе од две парчиња дневно.

Оваа диета која брзо доведува до големо губење на тежината не е премногу здрава.По точно, не е посебно корисна ако ја држите подолго време.

 

 

Licni trener

  Диета.мк и на:  
Фејсбук група
Twitter

Фејсбук страница:

  Корисни линкови
Спортски суплементи

Фитнес центар


 

   
   

Содржината на овој сајт е сопственост на диета.нет :: Некои права се задржани и се под Creative Commons 3.0 лиценца. Тоа значи дека можат да се превземаат текстови но мора да биде именуван правиот извор на информации (линк према сајтот www.dieta.mk), содржината не смее да се користи во комерцијални цели и не смее да се менува на било каков начин.